Porady na Sylwestra

Jutro Sylwester – dzień zabaw, ale i ogromnego strachu dla niektórych zwierząt. Oto kilka porad, jak uczynić ten dzień mniej stresującym dla domowych zwierzaków:

***Zachipuj zwierzaka (zarejestruj jego chip w bazie), na jego szyi powieś adresówkę***

Jeśli zwierzak ucieknie, to będzie łatwo dotrzeć do Ciebie, czyli jego właściciela. Upewnij się, że dane w bazach bądź na adresówce są aktualne.

***Nie wychodź z psem wtedy, gdy słychać częste wystrzały***

Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy posiadasz strachliwego psa – lepiej, by się nie stresował i przeczekał czas hałasu w domu.

***Zamknij w domu okna, włącz telewizor/radio***

Dzięki temu wytłumisz huki albo je zagłuszysz. Zwierzak nie słysząc ich będzie bardziej zrelaksowany.

***Załóż podwójną obrożę psu/ zapnij dwie smycze***

Polecamy zrobienie tego jeśli masz psiaka wyjątkowo strachliwego, który wpada w panikę słysząc wystrzał. Pamiętaj, że z szelek może łatwo się wywinąć.

***NIE PODAWAJ LEKÓW SAMEMU***

Jeśli uważasz, że Twój zwierzak potrzebuje leków, by się wyciszyć, to udaj się z nim do lekarza weterynarii. NIGDY nie podawaj leków sam, bo możesz zwierzakowi zaszkodzić.

***Nie pocieszaj psa, gdy panikuje***

Odbierze to jako nagrodę za swoje zachowanie. Głaszcząc go i pocieszając w chwilach, gdy jest przerażony, dajesz mu do zrozumienia, że pochwalasz jego zachowanie i chcesz by takim pozostało.

***Jeśli zwierzak chce się schować w cichym miejscu, to mu na to pozwól***

Nie zaczepiaj go wtedy. Niech w spokoju przeczeka huk wystrzałów.

APELUJEMY do wszystkich – bawmy się bez fajerwerków. Tak też jest to możliwe, a zwierzęta będą spokojniejsze (te domowe i dzikie) i szczęśliwsze!

Zostaw komentarz

Komentarz

Podpis

E-mail

Strona internetowa