Porady po adopcji

Czas
Daj zwierzęciu czas. Po adopcji bardzo go potrzebuje, aby się zaaklimatyzować w nowym domu. Zwierzęta, które do nas trafiają często są po przejściach i potrzebują prawidłowej opieki, nauki i miłości opiekuna. Bądź cierpliwy, pracuj nad relacją ze zwierzęciem, a w razie problemów skontaktuj się z behawiorystą, który pomoże Ci je rozwiązać.
Zasady, rutyny, rytuały
Zwierzę musi być prowadzone konsekwentnie. Omów zasady z innymi domownikami tak, aby działanie było spójne.
Dla psa ważna jest codzienna rutyna – regularne spacery, karmienie, zabawa. Zarezerwuj sobie odpowiednią ilość czasu na zajęcie się nowym podopiecznym.
Weź wolne
Rekomendujemy, aby przez pierwsze dni po adopcji przebywać ze zwierzęciem w domu. To czas na bliższe poznanie, obserwację zachowania, wprowadzenie rutyny i ćwiczenia. Rozważ nawet krótki urlop, który poświęcisz na przyjęcie nowego domownika.
Jedzenie
W Schronisku nie stosujemy jednego typu karmy. Podajemy zwierzętom taką, jaką mamy w magazynie – często inną, zróżnicowaną, ale staramy się, aby była jak najlepszej jakości. W nowym domu z uwagi na zmianę karmy mogą wystąpić problemy z trawieniem czy wypróżnianiem się. Obserwuj podopiecznego i w razie problemów skontaktuj się z nami.
Odpoczynek
Pamiętaj, że Twój nowy podopieczny musi odpocząć. Schronisko jest miejscem, gdzie dużo się dzieje i zwierzęta często potrzebują ciszy i spokoju, aby wrócić do równowagi. Przygotuj bezpieczne miejsce dla nowego zwierzęcia. Daj mu odpocząć, nie naciskaj na kontakt i nie zmuszaj podopiecznego do niego.
Kwiaty
Lubisz kwiaty i masz ich dużo? Świetnie! Pamiętaj jednak, że nie wszystkie są bezpieczne dla zwierząt. Jest to zwłaszcza istotne w przypadku adopcji kota. Zwierzęta te mogą się interesować roślinami, podjadać je. Sprawdź, czy nie masz trujących roślin, które mogłyby poważnie zaszkodzić podopiecznemu.
Smycz to podstawa
Adoptowałeś psa? Dziękujemy! Właśnie zmieniłeś życie dla zwierzaka.
Zanim dobrze się poznacie i nauczycie siebie nawzajem pamiętaj, że pies nie może być spuszczany ze smyczy. Nie wiesz, jak zareaguje na biegnące zwierzę, człowieka przejeżdżającego na rowerze czy inne bodźce. Nowy podopieczny może być również lękliwy i zareagować gwałtownie na sytuacje, których nie przewidzisz. Adopcja wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Smycz zapewnia bezpieczeństwo zwierzęciu i otoczeniu.
Bądź obserwatorem
Pierwsze dni i tygodnie to obserwacja stanu zdrowia zwierzęcia i jego zachowań. W Schronisku staramy się dużo dowiedzieć o podopiecznych, ale nie wszystko zaobserwujemy mając pod opieką liczne stado zwierząt. W przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych zapraszamy do Schroniska, gdzie udzielimy pomocy.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu
ul. Ślazowa 2
51-007 Wrocław
NIP 8992318978
KRS 0000154454

Zapisz się do newslettera
Biuro Adopcji i inne
+48 71 362 56 74
Kierowca pogotowia, wyjazdowe interwecje
Kontakt w godzinach 8:00 - 22:00
+ 48 501 334 268
Kontakt dla mediów oraz w sprawie współpracy:
p.o. Dyrektora TOZ Schroniska Aleksandra Cukier
aleksandra.cukier@toz.pl

Znalezione bezdomne zwierzęta można do schroniska przywieźć przez całą dobę (ul. Ślazowa 2, Wrocław). Personel jest obecny na miejscu i zajmie się czworonogiem.
Między 8:00 a 22:00 kierowca pogotowia dla bezdomnych zwierząt może również odebrać na zgłoszenie znalezionego zwierzaka.
Uwaga! W godzinach nocnych kierowca pogotowia dla bezdomnych zwierząt wyjeżdża tylko po zwierzęta, które potrzebują natychmiastowej pomocy (ranne). Prosimy wtedy o kontakt z numerami: 71 362 56 74 lub 451 654 783

Godziny pracy Biura Adopcji
pon: 10:00 - 16:30
wt: 10:00 - 18:30
śr: 10:00 - 16:30
czw: 10:00 - 16:30
pt: 10:00 - 16:30
sob: 10:00 - 15:00
niedz: 10:00 - 15:00
UWAGA!
Ostatnie wejście na teren możliwe jest na godzinę przed zamknięciem biura, czyli:
w dni robocze o 15:30, z wyjątkiem wtorku - 17:30, w weekendy o 14:00.
Zapytaj o zwierzę